Logo Veneto

Transylvánie

Veneto

Vydejte se s námi do země hraběte Draculy … nedaleko od maďarských hranic se nachází spousta zajímavostí , např. jízda na koni či oslu je v denním provozu mezi automobily naprosto běžná, při projíždění rumunských vesnic vás upoutá téměř každá zahrádka, neboť si všimnete malého ropného vrtu a obrovských zelných polí. Také pražená kukuřice se podává i v té „nejzapomenutější“ vesnici v horách. Vydejte se s námi na nezapomenutelný výlet po této překrásné, rozmanité a trochu tajemné zemi, která je neprávem opomíjena.


Za návštěvu rozhodně stojí: Arad- doporučujeme prohlídku staré části města a citadely Hunedoara- zámek Corvinilor ( korvínský ) tvoří dominantu města a jde o největší gotickou rumunskou stavbu. Byl postaven ve 14 století, respektive vytesán tureckými zajatci na místě bývalého římského opevnění. V 15 století přispěl k obnově hradu uherský regent Iancu de Hunedoara ( Jan Hunyadi ) se svým synem Matyášem Korvínem.Do hradu je přístup veden přes dlouhý úzký most nad vodním příkopem . Stavba samotná je zdobena množstvím věží i věžiček, interiér hradu je spíše prostý a velká část slouží jako muzeum.


Sigisoara ( madarsky Segesvar ) leží v historickém centru Transylvánie. Jedná se o zachovalé město v hradbách, obklopené kopcovitou krajinou – středověké město, které je vystavěno v tzv. německém stylu, ale přesto se zde budete cítit jako v Praze. Nachází se zde rodný dům Vlada Tepeše – Draculy. Sigisoara patří k nejkrásnějším rumunským městům a její historické centrum je od roku 1999 na seznamu UNESCO. Uvnitř hradeb najdete malebné dlážděné uličky s měšťanskými domy z 16 století. Většina pamětihodností se nachází v těsné blízkosti citadely, která stojí na kopci na skále – hradby pochází ze 14 století- hodinová věž s orlojem ze 17 století a postavy jsou alegorické a představují zákony – kostel dominikánského kláštera ze 16 století byl hlavním luteránským klášterem a za kostelem se nachází bysta Vláda Tepeše- Drákulův rodný dům – rodný dům středověkého panovníka Vláda Tepeše, který se tu roku 1431 narodil a žil tu pouze do svých 4 let, momentálně slouží jako restaurace a bar- náměstí Piata Cetatii je centrem starého města, dřív se tu konaly trhy, ale také veřejné popravy a procesy s čarodějnicemi- schodiště studentů- kryté schodiště ze 17 století vede ke kostelu Na kopci, ale musíte zdolat 172 schodů – kostel Na kopci – gotický kostel pocházející ze 14 století. Pod citadelou najdeme pravoslavnou katedrálu, která byla postavena až v roce 1937 a je postavena v byzantském stylu.


Brasov – leží v srdci Transylvánie a je obklopeno Jižními Karpaty, kterým se také říká Transylvánské Alpy, dodnes se pyšní středověkým centrem a zachovalými hradbami. Brašov byl založen bohatými německými Sasy a jeho německý název Kronstadt v překladu znamená „ korunní město“ a jeho latinské jméno nese název Corona. Komunisté udělali z Brašova centrum těžkého průmyslu a málokdo ví, že v letech 1950-60 se město jmenovalo Orasul Stalin, v překladu Stalinovo město. Na hoře Tampa nad městem byl obrovský nápis Stalin, který je dnes samozřejmě změněn na Brašov a je obdobou nápisu Hollywood. Na vrchol hory Tampa ( 987 m.n.m.)vede lanovka, kterou turisté často využívají. Dá se vyjít i pěsky. Nahoře je vyhlídková restaurace, odkud se vám naskytne nádherný pohled na staré město a okolí. Centrálním náměstím, které je obklopeno hradbami je Piata Statului- za shlédnutí stojí zdejší radnice, protější Kupecký palác, postavený ve stylu „ transylvánské renesance“, kupecké domky a Černý kostel- který je gotickou katolickou dominantou centra, vznikal ve 14 a 15 století a jeho název pochází ze 17 století po požáru, založeném rakouskými vojáky. Uvnitř jsou překrásné varhany, které mají 4000 píštal a pořádají se tu pravidelně varhanní koncerty. Dále vaši pozornost upoutá okolo 120 tureckých koberců, které visí z galerie a ty sem byly dovezeny obchodníky s Osmanskou říší.Radnice na Piata Statului je z 15 století a je ozdobena Hlásnou věží, dnes je uvnitř historické muzeum. Ulice Strada Sforii ( Provazová ulice ) patří mezi nejužší v Evropě a najdete v ní spoustu obchodů s rumunskými suvenýry a malebné kavárny se zahrádkami. Městské hradby pochází z 15 století a byly postaveny na obranu proti Turkům.