Logo Veneto

Puglia

Puglia

Apulie (italsky Puglia) je oblast v jihovýchodní Itálii. Vydejte se na cesty až do „ podpadku“ Itálie, jejíž břehy omývá Jaderské moře na východě a Jónské na jihovýchodě. Sousedí s Molise na severu, Kampánií na západě a Basilicatou na jihozápadě. Její jižní část se rozkládá na poloostrově Salento.

Region má rozlohu 19 366 km², 4 milióny obyvatel a dělí se na 6 provincií. Hlavním městem je Bari(vzdálenost od Prahy je cca 1 610 km), významnými přístavními městy jsou Brindisi (mezinárodní přístav) a Taranto, které hrálo úlohu při zprostředkování řecké kultury Římanům již v 8 st.př.n.l. Do kultury výrazně zasahovali Řekové, kteří zakládali dnešní města, ale také Turci a Arabové svými nájezdy. Za umělecky nejvýznamnější je považováno barokní Lecce, které je nazýváno „ Florencií jihu „ uprostřed poloostrova Salento. Dalším velmi zajímavým a jedinečným místem je městečko Alberobello se zvláštními kruhovými domky, zvanými „Trulli“. Architekturu apulských měst charakterizují kamenné domy natřené bílou barvou, typickou ukázkou je město Ostuni.

Puglia je díky rovinatému terénu jedním z nejúrodnějších regionů na jihu Itálie. Je největším producentem oliv a na jejím území roste více, než 50 milionů olivových stromů. Pouze v severní části regionu se nachází hornatý poloostrov Gargano (nejvyšší hora Monte Calvo 1055 m) a Tremitské ostrovy (Isole Tremiti). Nejjižnějším místem reionu, na poloostrově Salento je mys Santa Maria di Leuca, kde se slévá Jaderské a Jónské moře.